Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Kimë me vezë - Leonora Pane - KuzhinaIme.al

Kimë me vezë ( Receta gatimi nga Leonora Pane )

Kimë me vezë, një gatim tradicional. Receta e gatimit për kimë me vezë është dërguar nga Leonora Pane 17 shkurt 2014. Foto © Leonora Pane.

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Leonora Pane klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për kimë klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu 

Mësoni si të përgatisim kimë me vezë duke ndjekur udhëzimet në vijim

4896 shikimeKimë me vezë - Leonora Pane - KuzhinaIme.al

Përbërësit

500 gr mish i grirë,

5 qepë,

2 – 3 lugë salcë,

4 lugë vaj,

vezë,

pirer te zi dhe kripë,

Përgatitja

1

Në një tigan hidhni vajin dhe qepën e grirë imët dhe skuqeni në flakë mesatare duke e trazuar vazhdimisht,

2

kur qepa të jetë skuqur hidhni mishin dhe lëreni të skuqet deri sa të thahet uji që lëshon mishi,

3

pastaj shtoni salcën, kripën dhe piperin e zi, më pas hidhni 2 gota ujë dhe vëreni kapakun dhe lëreni të zjeje për 20 – 25 minuta,

4

pastaj hidheni nëpër tasat e baltës dhe sipër hidhini nga një vezë dhe futini në furrë në 220° deri sa veza te jetë bëre si në foto. Ju befte mirë

Leonora Pane ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 150 receta gatimi si edhe plot foto me ide të bukura për dekorime pjatash për ditë të veçanta, të gjitha me foto origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjithë recetat e gatimit dhe idetë e bukura nga Leonora Pane.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: