Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
pogace

Pogaçe ( Receta gatimi nga Shqipe A Rrahmani )

Pogaçe është një recetë gatimi popullore nga krahina e Kosovës. Një recetë gatimi e thjeshtë me bazë brumi që mund të shoqërohet me qumësht, kos apo edhe çaj. Kjo është një nga 10 + recetat e gatimit per pogaçe dërguar në Kuzhina Ime.

Pogaçe

8510 shikime
pogace

Përbërësit

500 ml qumësht
1 ve + 1 të bardhë
1 lugë vaj
kripë
1 lugë uthull
miell 750- 800 g
10 gr maja

Përgatitja

1
E zë brumin dhe e lë të dyfishohet. E ndan në 4 pjesë dhe i hollon në formë drejtkëndëshit duke i lyer me gjalpë tri të parat.
2
Petën e pret në 7 pjesë, secilën prej tyre e përdredh dhe e mbështjell. E lë për ardhjen e dytë për disa minuta. E lyen me të kuqin e vesë. Tepsia nr.24. Piqet në 150 gradë për 15′ pastaj edhe për 35′ në 180 gradë.

receta e gatimit per pogace
Foto © Shqipe A Rrahmani – dërguar për KuzhinaIme.al 2 shtator 2019

receta e gatimit per pogace
Foto © Shqipe A Rrahmani – dërguar për KuzhinaIme.al 2 shtator 2019

receta e gatimit per pogace
Foto © Shqipe A Rrahmani – dërguar për KuzhinaIme.al 2 shtator 2019

receta e gatimit per pogace
Foto © Shqipe A Rrahmani – dërguar për KuzhinaIme.al 2 shtator 2019

Receta e gatimit është dërguar nga Shqipe A Rrahmani 2 shtator 2019. Foto © Shqipe A Rrahmani.

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Shqipe A Rrahmani klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për pogaçe klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Shqipe A Rrahmani ka dërguar në KuzhinaIme.al 1 recetë gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjithë recetat e gatimit nga Shqipe A Rrahmani.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: