Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
lakror devolli I pjekur ne sac

Lakror Devolli i pjekur në saç ( Receta gatimi nga Amarilda )

Lakrori është një recetë gatimi tradicionale Shqiptare e Shqipërisë së mesme dhe të jugut. Në këtë recetë gatimi do mësoni si të përgatisni lakror devolli të pjekur në saç. Kjo recetë shoqërohet me kos ose dhallë. Kjo është një nga 10 + recetat e gatimit për lakror dërguar në Kuzhina Ime.

Lakror Devolli i pjekur në saç

5556 shikime
lakror devolli I pjekur ne sac

Përbërësit

500 gr miell që të bëhet i hollë
pak kripë
kos të holluar me ujë si dhallë aq sa mund të zihet brumi.
mbushjen me çfarë të kesh qejf

Përgatitja

1
Zemë brumin.
2
Petët i hapim në masën e tepsisë, peta poshtë të jete sa tepsia duke përfshirë edhe anët e tepsisë ndërsa ajo sipër le të jetë e madhe goxha që të bëhet me rrudha sipër.
3
E pejkim në saç.

Receta gatimit për lakror devolli është dërguar nga Amarilda 25 shkurt 2019. Foto © Amarilda

  • Për të tjera receta gatimi për lakror klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Amarilda ka dërguar në KuzhinaIme.al 1 recetë gatimi me foton origjinale të gatimit të saj.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: