Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Peshk me patate ne furre

Peshk me patate ne furrë ( Receta gatimi nga Leonora Pane )

Peshk me patate në furrë është një nga recetat më të praktike, më popullore, por edhe më të shijshme për të gatuar peshkun, dhe për të siguruar një drekë të shijshme. Peshk me patate në furrë shoqërohet me sallatë jeshile dhe verë të bardhë. Kjo është një nga 20 + recetat e gatimit për peshk dërguar në Kuzhina Ime.

Si përherë recetat e gatimit nga Leonora Pane vijnë të shërbyera bukur.

Peshk me patate ne furrë

22638 shikime
Peshk me patate ne furre

Përbërësit

2 peshq mesatar ( lloji i peshkut sipas dëshirës, unë kam përdorur levrek )
1 kg patate
2 thelpinj hurdhër
kripë, majdanoz dhe vaj ulliri
1 gotë me ujë

Përgatitja

1
Pasi ta keni pastruar peshkun vëreni në një tepsi, qëroni patatet dhe prejini në feta dhe hidhini në tepsinë ku vutë peshkun, hidhini kripë, hurdhën dhe majdanozin të grirë imët, vajin e ullirit dhe gotën me ujë,
2
mbulojeni me letër alumin dhe futeni në furrë të nxehur 200° për 25 minuta, pas 25 minutash hiqini letrën e aluminit dhe futeni përsëri për 5-7 minuta.

Receta e gatimit për peshk me patate në furrë është dërguar nga Leonora Pane 24 shkurt 2018. Foto © Leonora Pane.

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Leonora Pane klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për peshk klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Leonora Pane ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 150 receta gatimi si edhe plot foto me ide të bukura për dekorime pjatash për ditë të veçanta, të gjitha me foto origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjithë recetat e gatimit dhe idetë e bukura nga Leonora Pane.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: