Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
zebra kek

Zebra kek ( Receta gatimi nga Luljeta Gjyzeli )

Zebra kek është një embëlsirë e shijshme dhe e thjeshtë për t’u përgatitur.

Zebra kek

3087 shikime
zebra kek

Përbërësit

200 gr sheqer
150 gr gjalp
4 vezë
pak kripë
300 gr miell
200 ml qumësht
16 gr baking powder (sodë )
50 gr kakao

Përgatitja

1
Rrahim gjalpin me sheqerin 3 minuta. Shtojmë vezët 1 e nga 1, hedhim qumështin, sodën, e trazojmë me miellim dhe e përziejm. Ndajmë masën në dy pjesë, shtojmë kakaon te gjysma e masës.
2
Marim dy garuzhde dhe fillojmë ta hedhim te tava. Një garuzhde nga masa e përgatitur të bardhë e hedhim në mes të tavës dhe kafen, kështu vazhdojmë deri sa të mbarojë brumi. Piqet në 180 gr për 40 minuta.

Receta e gatimit për zebra kek është dërguar nga Luljeta Gjyzeli 14 dhjetor 2020. Foto © Luljeta Gjyzeli.

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Luljeta Gjyzeli klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për embëlsira klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Luljeta Gjyzeli ka dërguar në KuzhinaIme.al 16 receta gatimi në me fotot origjinale të gatimeve të saj, midis tyre disa receta gatimi tradicionale të çamërisë. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Luljeta Gjyzeli.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: