Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
rizopit

Rizopit ( Recetë gatimi tradicionale Çame, dërguar nga Luljeta Gjyzeli )

Rizopit. Recetë gatimi tradicionale Çame, dërguar nga Luljeta Gjyzeli 21 shtator 2015. Foto © Luljeta Gjyzeli

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Luljeta Gjyzeli klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi tradicionale të çamërisë klikoni këtu.
  • Për të tjera receta gatimi me oriz klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim rizopit duke ndjekur udhëzimet në vijim

833 shikime
rizopit

Përbërësit

500gr oriz
1 litër qumësht dele
400 gr qepë të njoma
100 gr gjalp
100 gr koper
100 gr mendrez të njomë
100 ml vaj ulliri
Kripë

Përgatitja

1
Grijmë shumë hollë qepët e njoma, shtypim me kripë, hedhim koprën dhe mendrezen të grira hollë. Vemë qumështin të ziej dhe pasi e heqim shtojmë gjalpin dhe vajin e ullirit.
2
Trazojmë të gjithë përbërësit bashkë dhe më pas i hedhim në tepsi. Piqet në 200°. Ju bëftë mirë.

Luljeta Gjyzeli ka dërguar në KuzhinaIme.al 16 receta gatimi në me fotot origjinale të gatimeve të saj, midis tyre disa receta gatimi tradicionale të çamërisë. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Luljeta Gjyzeli.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: