Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
gliko qershie

Gliko qershie ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

Receta e gatimit për gliko qershie është një nga më të kërkuarat në sezonin e verës. Në këtë recetë gatimi për gliko qershie dërguar nga Natasha Velia janë përdorur qershi e bardhë dhe e kuqe. Kjo është një nga 30 + recetat e gatimit për reçel dhe gliko dërguar në Kuzhina Ime.

Gliko qershie

6012 shikime
gliko qershie

Përbërësit

1 kg qershi
800 gr sheqer
2 gota ujë

Përgatitja

1
Qershitë lahen, u hiqen bërthamat. Në një enë hidhet sheqerin dhe uji dhe vien në zjarr sa të mari valë. Hidhen qershitë dhe lihen të ziejn për gjysëm ore duke u hequr shkumën.
2
Hiqet dhe lihet të pushojë për 6 orë ose deri ditën tjetër. Me kujdes heqim qershitë, kullojmë lëngun dhe e vemë në zjarr deri sa të trashet, hedhim qershitë i lemë 5 minuta në mënyrë që të mos ziejn shumë, të rinë kokërr, hedhim lemontos ose shtrydhim limon.

gliko qershie e bardhe nga Natasha velia
Qershi e bardhë – Foto © Natasha Velia – dërguar për KuzhinaIme.al 27 maj 2020

gliko qershie e bardhe nga Natasha velia
Qershi e kuqe – Foto © Natasha Velia – dërguar për KuzhinaIme.al 27 maj 2020

Receta e gatimit për gliko qershie është dërguar nga Natasha Velia 27 maj 2020. Foto © Natasha Velia

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Natasha Velia klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për reçel klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu
Kategoritë

Natasha Velia ka dërguar në KuzhinaIme.al 40 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj, kryesisht gatime tradicionale Përmetare. Natasha ka edhe restorantin e saj në Përmet. "Restorant Velia". Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Natasha Velia.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: