Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
receta gatimi per pancake

Pancake ( Receta gatimi nga Leonora Pane )

Pancake është një nga recetat e gatimit për mëngjes më popullore në Amerikë, shqip petulla. Kjo është një recetë gatimi e thjeshtë dhe e shpejtë të cilën fëmijët e preferojnë shumë. Kjo është një nga 3 recetat e gatimit për pancake dërguar në Kuzhina Ime

Pancake

6739 shikime
receta gatimi per pancake

Përbërësit

130 gr miell
30 gr gjalp
2 vezë
200 ml qumësht
30 gr sheqer
6 gr maja për embëlsira
1 vanilje

Përgatitja

1
Merni një tas dhe hidhni përpara vezët, sheqerin, qumështin, gjalpin e shkrirë, vaniljen dhe me nje tel kuzhine përzjeini mirë të gjitha, pastaj shtoni miellin e majanë dhe vazhdoni ti përzieni me telin, merni një tigan dhe vëreni të nxehet,
2
kur të jetë nxehur lyejini pak me gjalp dhe me një garuzhde hidhni brumin dhe hapeni në shtresë të hollë, kur të ketë krijuar sipër fllucka të vogla është gati për ta kthyer nga ana tjetër, e vazhdoni kështu deri sa të mbaroni brumin e përgatitur, pasi ti keni pjekur mund ti hani me nutella, me pana dhe fruta, shurup dàcer ose mjaltë, sipas dëshirës tuaj. Ju bëfte mirë.

Receta e gatimit për pancake është dërguar nga Leonora Pane 6 prill 2020. Foto © Leonora Pane

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Leonora Pane klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për pancake klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu 

Leonora Pane ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 150 receta gatimi si edhe plot foto me ide të bukura për dekorime pjatash për ditë të veçanta, të gjitha me foto origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjithë recetat e gatimit dhe idetë e bukura nga Leonora Pane.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: