Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
pite me molle

Pite me mollë ( Receta gatimi nga Ervina Saliu )

Pite me mollë. Receta gatimit për pite me mollë është dërguar nga Ervina Saliu 3 tetor 2014. Foto © Ervina Saliu

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Ervina Saliu klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për embëlsira klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim pite me mollë duke ndjekur udhëzimet në vijim

1795 shikime
pite me molle

Përbërësit

Duhen për mbushjen:
5-6 mollë
2-3 lugë sheqer
1 lugë kanellë
Për brumin duhen:
500 gr miell që fryhet vetë (lloj mielli për ëmbëlsira)
1 gotë vaj
1 gotë vere të bardhë ose recina

Përgatitja

1
Presim mollët në feta, i vemë në enë ku i shtojmë sheqerin dhe i skuqim për disa minuta gjer sa të zbuten, më pas i hedhim kanellën dhe e lemë të ftohet.
2
I hedhim përbërësit në tas dhe punojmë brumin për disa minuta, brumi duhet të jetë shumë i butë. E marim, e hapim në një petë jo shumë të hollë, e presim si në foto, i hedhim një lugë nga kremi mollëve dhe më pas i vemë në tavë, i pjekim në 180 gradë për 15-20 minuta, i nxjerrim, i servirim me sheqer pluhur. Ju bëftë mirë

Ervina Saliu ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimtve të saj. Klikoni mbi emrin Ervina Saliu për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Ervina Saliu.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
Këtë e pëlqejnë %d blogues: