Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
tave me mish gjeli dhe oriz

Tavë me mish gjeli e oriz ( Receta gatimi nga Bukurie Nexhipi )

Tavë me mish gjeli e oriz. Receta e gatimit për tavë me mish gjeli e oriz është dërguar nga Bukurie Nexhipi 10 tetor 2015. Fotot © Bukurie Nexhipi

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Bukurie Nexhipi klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi me mish gjeli klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim tavë me mish gjeli e oriz duke ndjekur udhëzimet në vijim

5960 shikime

tave me mish gjeli dhe oriz

Përbërësit

mish nga kofsha e gjelit

1 gotë uji me oriz

1 qepë

3 thelpi hudhër

kripë

piper

majdanoz të freskët

2 lugë gjelle me koper

2 gota ujë

4 domate të kuqe

vaj ulliri

Përgatitja

1

Mishin e gjelit e ziejmë për 30 minuta me kripë, piper dhe vaj, e vendosim në furrë dhe e lemë deri sa të skuqet. Ndërkohe në një tigan me vaj ulliri skuqim qepën e grirë hollë deri sa të zverdhet, shtojmë hudhrën e grirë hollë dhe më pas domaten e grirë në rende, e lemë të skuqet gjatë e në zjarr të ngadalët.

2

Pasi shikojmë që ka mbetur domatja në yndyrë dhe është tretur mirë hedhim erzat dhe 1 gotë oriz, e përziejmë masën, e largojmë nga zjarri. Masën e hedhim te tava ku kemi pjekur mishin për 30 minuta, i shtojmë edhe 2 gota ujë dhe i vendosim 1 letër alumini sipër. E vendosim në furrë në 200 gradë C sa e shikojmë që është gati.

Bukurie Nexhipi ka dërguar në KuzhinaIme.al 69 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Bukurie Nexhipi.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: