Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
gurabije me bajame

Gurabije me bajame ( Receta gatimi nga Bukurie Nexhipi )

Gurabije me bajame. Receta e gatimit për gurabije me bajame është dërguar nga nga Bukurie Nexhipi 20 nëntor 2013. Foto © Bukurie Nexhipi

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Bukurie Nexhipi klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për gurabije klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim gurabije me bajame duke ndjekur udhëzimet në vijim

1512 shikime

gurabije me bajame

Përbërësit

600 gr bajame

300 gr miell

200 gr sheqer

100 gr gjalp

2 vezë

1 zarf vanilie pluhur

2 lugë kafeje me sodë

100 ml qumësht si duhet dhe pak më shumë

Përgatitja

1

Sheqer, vanilje, gjalp dhe vezët i rrahim lehtë.

2

Miellin e përziejm me sodën dhe bajamet që më parë i kemi coptuar. Më pas vjen dhe qumështi dhe i përziejm sëbashku.

3

Ju japim formën e rrumbullakët sa një kokërr arre dhe i pjekim në furrë me letër kuzhine në 180 gradë C për 15-20 minuta

Bukurie Nexhipi ka dërguar në KuzhinaIme.al 69 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Bukurie Nexhipi.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: