Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Embelsire me arra dhe buke te thekur

Embëlsirë me bukë të thekur dhe arra ( Receta gatimi nga Ervina Saliu )

Embëlsirë me bukë të thekur dhe arra. Receta e gatimit për embëlsirë me bukë të thekur dhe arra është dërguar nga Ervina Saliu 10 tetor 2013. Fotot © Ervina Saliu

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Ervina Saliu klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për embëlsira klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim embëlsirë me bukë të thekur dhe arra duke ndjekur udhëzimet në vijim

2375 shikime

Embelsire me arra dhe buke te thekur

Përbërësit

300 gr arra (të prera në copa të mëdha)

180 gr bukë e thekur (galetë)

2 lugë pluhur pjekës (baking powder, peciv)

2 lugë kanellë

200 gr gjalp

1 filxhan çaji me sheqer

6 vezë (të ndara e bardha nga e kuqja)

Për shërbetin:

2 filxhana çaji me sheqer

2 filxhana çaji me ujë

1 lugë me lëng limoni

Përgatitja

1

Në një tas hedhim arrat, galetat, kanellën, pluhurin pjekës dhe i përziejm. Rrahim në mikser sheqerin dhe gjalpin për 7 minuta gjer sa të bëhet krem. Shtojmë edhe të kuqet e vezëve një nga një duke e përzier,

2

më pas shtojmë masën e thatë duke e përzier mirë. Në një tas tjetër rrahim të bardhat e vezëve gjer sa të bëhet me fllucka, e hedhim te brumi duke e përzier me kujdes nga poshtë lart. Lyejm formën me gjalp,

3

hedhim brumin dhe e pjekim në furrë të ngrohtë në 170 gr rreth 35 minuta. Kur ta heqim e lemë të ftohet mirë dhe vemë shërbetin të ziej për 10 minuta. Presim piten dhe i hedhim shërbetin.

4

E lemë të ftohet dhe shërbejmë. Një embëlsire jo e zakonshme por fantastike në shije. Ju bëftë mirë

Ervina Saliu ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimtve të saj. Klikoni mbi emrin Ervina Saliu për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Ervina Saliu.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: