Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Tave kosi

Tavë kosi ( Receta gatimi nga Ervina Saliu )

Tavë kosi. Receta e gatimit për tavë kosi është dërguar nga Ervina Saliu 12 gusht 2013. Foto © Ervina Saliu.

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Ervina Saliu klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për tavë kosi klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim tavë kosi duke ndjekur udhëzimet në vijim

3999 shikime

Tave kosi

Përbërësit

500 gr mish (unë e kam bërë me qingji)

2 lugë gjalp

2 vezë

2 lugë gjelle me miell

2 gota kos

2 lugë gjelle oriz

kripë

Përgatitja

1

Ziejm para mishin, kur të jetë zier heqim copat dhe i vemë në tepsi. Skuqim miellin me gjalpin gjer sa të zverdhet.

2

Shtojmë lëngun e mishit dhe orizin dhe e perziejm vazhdimisht gjer sa të trashet pak.

3

E heqim nga zjarri, e lemë të ftohet pak dhe shtojmë vezën dhe kosin duke i përzier mirë.

4

E hedhim sipër copave të mishit, i shtojmë edhe pak gjalp nga lart dhe e pjekim në 200 gradë rreth 40-50 minuta. Ju bëftë mirë

Ervina Saliu ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimtve të saj. Klikoni mbi emrin Ervina Saliu për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Ervina Saliu.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: