Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Embelsire me sherbet

Embëlsirë me shërbet ( Receta gatimi nga Ervina Saliu )

Embëlsirë me shërbet. Receta e gatimit për embëlsirë me shërbet është dërguar nga Ervina Saliu 19 janar 2016. Foto © Ervina Saliu

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Ervina Saliu klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për embëlsira klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim embëlsirë me shërbet duke ndjekur udhëzimet në vijim

10678 shikime

Embelsire me sherbet

Përbërësit

200 gr gjalp

250 gr miell

1 pluhur pjekës ( baking powder,peciv )

100 ml qumësht

200 gr arra të grira

100 gr sheqer

4 vezë

kanellë

Për shërbetin:

2 gota uji me sheqer

2 gota ujë

lëkurën e 1 limoni

1 filxhan kafeje me mjalt

Përgatitja

1

Përgatisim shërbetin: I ziejm për 10 minuta dhe e lejmë të ftohet.

2

Rrahim vezët me sheqerin për 5 minuta. Më pas shtojmë gjalpin e shkrirë, qumështin, pluhurin pjekës, arrat e grira, kanellën dhe miellin pak nga pak.

3

Më pas e shtrojmë në tepsi të lyer me vaj, e pjekim në 175 gradë për 35 me 40 minuta.

4

Më pas e nxjerrim, e lejmë 5 minuta dhe e shërbetosim me shërbetin e ftohtë. E mbulojmë, lejmë për 1 orë dhe më pas e servirim me arra të bluara ose sië është

Ervina Saliu ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimtve të saj. Klikoni mbi emrin Ervina Saliu për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Ervina Saliu.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: