Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
krostata me fruta te fresketa

Krostatë me krem dhe fruta të freskëta ( Receta gatimi nga Leonora Pane )

Krostatë me krem dhe fruta të freskëta. Receta e gatimit për krostatë me krem dhe fruta të freskëta është dërguar nga Leonora Pane 1 maj 2015. Foto © Leonora Pane.

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Leonora Pane klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për embëlsira klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim krostatë me krem dhe fruta të freskëta duke ndjekur udhëzimet në vijim

1057 shikime

krostata me fruta te fresketa

Përbërësit

300 gr miell,

120 gr sheqer,

150 gr gjalp,

2 të verdha veze,

1 pako vanilje,

1 pako maja për ëmbelsira,

pak kripë dhe lëkurën e një portokalli,

Për mbushjen duhen krem pastiçerie dhe fruta sipas dëshires,

Përgatitja

1

Zihet brumi me të gjithë përbërësit, nuk ka rëndesi ke hidhni më parë, pasi t’a keni punuar mirë brumin ndajeni në 12 pjesë,

2

pastaj hapeni në madhësine e formave, merni format dhe pasi t’i keni lyer me gjalp vendosni brumin që hapet më parë dhe futini të piqen në 180° për 25 – 30 minuta,

3

pasi të jenë pjekur e ftohur krostatët mbushini me krem pastiçerie, më pas merni frutat, prejini dhe dekorojini si në foto ose sipas dëshirës

Leonora Pane ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 150 receta gatimi si edhe plot foto me ide të bukura për dekorime pjatash për ditë të veçanta, të gjitha me foto origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjithë recetat e gatimit dhe idetë e bukura nga Leonora Pane.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: