Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
hasude me arra

Hasude me arra ( Receta gatimi nga Ervina Saliu )

Hasude me arra. Receta e gatimit për hasude me arra është dërguar nga Ervina Saliu 2 tetor 2015. Foto © Ervina Saliu

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Ervina Saliu klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për hasude klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim hasude me arra duke ndjekur udhëzimet në vijim

8122 shikime

hasude me arra

Përbërësit

500 gr niseshte,

1 gotë uji me vaj ulliri,

1 litër e gjysëm ujë,

400 gr sheqer,

pak gjalp për lart tepsisë

Përgatitja

1

Hedhim të gjithë përbërësit në tenxhere përveç vajit, i përziejm mirë gjer sa të shkrihet sheqeri me niseshten.

2

I vendosim në zjarr të ngadaltë duke e përzier vazhdimisht, kur të filloj të trashet pak shtojmë arrat dhe vajin.

3

E ziejm gjer sa të mblidhet masa rreth lugës. Më pas e hedhim në tepsi, i shtojmë pak gjalp lart dhe e pjekim në 200 gr për 30 minuta. E lejmë të ftohet dhe e servirim.

Ervina Saliu ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimtve të saj. Klikoni mbi emrin Ervina Saliu për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Ervina Saliu.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: