Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
kek me portokall

Kek me portokall ( Receta gatimi nga Ervina Saliu )

Kek me portokall. Receta e gatimit për kek me portokall është dërguar nga Ervina Saliu 13 maj 2014. Foto © Ervina Saliu

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Ervina Saliu klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për kek klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim kek me portokall duke ndjekur udhëzimet në vijim

8764 shikime

kek me portokall

Përbërësit

2 vezë

1 gotë sheqer

gjysëm gote vaj ulliri

1 gotë lëng portokalli

2 lugë pluhur pjekës (baking powder, peciv, lievito)

500 gr miell që fryhet vetë

lëkuren e një portokalli

Përgatitja

1

Hedhim në një tas, vezët, sheqerin, lëngun e portokallit, vajin, lëkurën e portokallit, i përziejm pak,

2

më pas shtojmë miellin që e kemi përzier me pluhurin pjekës, e rrahim sa të bëhet një masë homohjene më pas e hedhim në formë të lyer me yndyrë dhe të spërkatur me miell.

3

E pjekim në 170 gradë për 30 -35 minuta

Kategoritë

Ervina Saliu ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimtve të saj. Klikoni mbi emrin Ervina Saliu për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Ervina Saliu.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: