Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
liker mandarine

Liker mandarine ( Receta për pije nga Ervina Saliu )

Liker mandarine. Receta për liker mandarine është dërguar nga Ervina Saliu 26 shtator 2013. Foto © Ervina Saliu

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Ervina Saliu klikoni këtu
  • Për të tjera receta për pije klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim liker mandarine duke ndjekur udhëzimet në vijim

1173 shikime

liker mandarine

Përbërësit

lëkurat e 0.5 kg mandarina. Gjysma e lëkurave që hoqëm nga mandarinat në përgatitjen e reçelit( shiko recetën e përgatitjes së reçelit të mandarinës nga Ervina Saliu )

750 ml votka,

400 gr sheqer,

400 ml ujë

Përgatitja

1

Vemë lëkurat në shishen me vodka. I lemë për 10 ditë duke e tundur shishen vazhdimisht.

2

Kur të kenë kaluar ditët, vemë sheqerin dhe ujin të ziejn për 10 minuta, e heqim dhe e lemë të ftohet.

3

Kullojmë shumë mirë vodkën qe mos të kalojnë copa nga lëkura e mandarinës, që pija të dali e pastër, shtojmë vodkën te shërbeti, e përziejm mirë dhe e hedhim nëpër shishe.

Ervina Saliu ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimtve të saj. Klikoni mbi emrin Ervina Saliu për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Ervina Saliu.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: