Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
marmalate molle

Marmalatë molle ( Receta gatimi nga Ervina Saliu )

Marmalatë molle. Receta e gatimit për marmalatë molle është dërguar nga Ervina Saliu 13 gusht 2013. Foto © Ervina Saliu

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Ervina Saliu klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për marmalatë klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim marmalatë molle duke ndjekur udhëzimet në vijim

2036 shikime

marmalate molle

Përbërësit

1 kg mollë

700 gr sheqer

2 filxhana çaji me ujë

3 lugë lëng limoni

Përgatitja

1

Lajmë dhe qërojmë mollët, i presim në kubik. Hedhim në një tas të madh lëngun e limonit, e mbushim me ujë dhe hedhim mollët, i lemë për 30 minuta.

2

Në tenxhere hedhim ujin dhe mollët dhe i lemë të ziejn për një orë. Më pas marim mollët i vendosim në grirëse dhe i bëjmë marmelatë dhe e hedhim sërisht te tenxherja me ujë, hedhim edhe sheqerin dhe e lemë të ziej duke e përzier vazhdimisht gjer sa marmelata të trashet.

Ervina Saliu ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimtve të saj. Klikoni mbi emrin Ervina Saliu për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Ervina Saliu.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: