Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
speca gogozhare

Speca gogozhare ( Receta gatimi nga Ervina Saliu )

Më poshtë do të lexoni përbërësit dhe do ju duken shumë pak, i bera kaq pak për ti provuar si do më dalin. Por ju sugjeroj që masën ta dyfishoni se më dolën fantastike/ Ervina Saliu. Kjo është një nga 10 + recetat e gatimit për turshi dhe gogozhare dërguar në KuzhinaIme.al.

Speca gogozhare 

6748 shikime
speca gogozhare

Përbërësit

500 gr speca të kuq,
2 filxhana kafeje me vaj ulliri,
1/2 filxhan kafeje me uthull,
5 hudhra,
1 lugë gjelle kripë të trashë,
1 filxhan çaji me ujë.

Përgatitja

1
Lajmë specat, i pastrojmë mirë nga farat, i presim në dyshe ose i lemë siç janë.
2
Marim një vazo ( kavanoz ) i fusim specat brenda.
3
Në një tas hedhim ujin dhe kripën dhe i përziejm që të tretet kripa, ja hedhim lart specave, i shtojmë vajin, uthulllën dhe hudhrat, nëse vazo nuk është mbushur mirë i shtojmë sërisht ujë.
4
I mbyllim dhe i lemë në ambient që mos ti kap drita dhe për 4-5 ditë janë gati. Ju bëfte mirë. Uroj t’ju dalin po aq të mira sa më dolën edhe mua

Receta gatimit për speca gogozhare  është dërguar nga Ervina Saliu 11 shtator 2013. Foto © Ervina Saliu

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Ervina Saliu klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi me speca klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Ervina Saliu ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimtve të saj. Klikoni mbi emrin Ervina Saliu për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Ervina Saliu.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: