Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
marmalate portokalli

Marmalatë portokalli ( Receta gatimi nga Ervina Saliu )

Marmalatë portokalli. Receta e gatimit për marmalatë portokalli është dërguar nga Ervina Saliu 6 mars 2014. Foto © Ervina Saliu

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Ervina Saliu klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për marmalatë klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim marmalatë portokalli duke ndjekur udhëzimet në vijim

1755 shikime

marmalate portokalli

Përbërësit

3 portokaj

1 lugë limon

masa e sheqerit pak me poshtë ( shpjegohet ke përgatitja )

Përgatitja

1

Lajmë mirë portokajtë, marim njërin i presim anën e bishtit dhe e grijmë në mikser siç është me lëkurë sa të bëhet pure, e hedhim në një tas, qërojmë dy portokajtë e tjerë,

2

i lemë vetëm pjesën brenda pa lëkurë dhe i bëjmë edhe këto pure, i bashkojmë bashkë me të parin, i peshojmë dhe masa që del nga portokallet po aq sheqer do (psh nqs është 700 gr pure portokalli do 700 gr sheqer),

3

i vemë të ziejn në temperaturë të ulët duke i përzier nganjëherë dhe i heqim shkumën nqs duhet.

4

Zierja mban rreth 30 minuta, në fund i hedhim edhe lëngun e limonit dhe është gati.

Ervina Saliu ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimtve të saj. Klikoni mbi emrin Ervina Saliu për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Ervina Saliu.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: