Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
speca te pjekur

Speca të pjekur fantastikë ( Receta gatimi nga Ervina Saliu )

Speca të pjekur është një nga rectat e gatimit më të thjeshta dhe më të shijshme. Perfekte për hapjen e oreksit. Kjo është një nga 10 + recetat e gatimit për turshi dhe gogozhare dërguar në KuzhinaIme.al.

Speca të pjekur fantastikë

9892 shikime
speca te pjekur

Përbërësit

2 kg speca të kuq,
3-4 hudhra,
1 filxhan kafeje me vaj ulliri,
4 lugë gjelle me uthull.

Përgatitja

1
Marim specat i lajmë mirë, u presim bishtat dhe i heqim farat. I vendosim në tavë me letër pjekëse nga poshtë dhe i pjekim në 200 gr për rreth 50 minuta gjer sa të zbuten mirë.
2
Më pas i marim, i vendosim në një tas dhe i mbyllim. I lemë të ftohen dhe i marim, i heqim lëkurën i vendosim nga një copë hudhër nga brenda dhe në fund i hedhim vajin, uthullën dhe hudhrat e mbetura.
3
I mbulojmë dhe i mbajmë në figorifer. Eshtë një recetë fantastike nga një shoqa ime qe dhe mua më pëlqyen shumë. Ju bëftë mirë

Receta e gatimit për speca të pjekur është dërguar nga Ervina Saliu 1 shkurt 2014. Foto © Ervina Saliu

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Ervina Saliu klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për turshi dhe gogozhare klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Ervina Saliu ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimtve të saj. Klikoni mbi emrin Ervina Saliu për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Ervina Saliu.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: