Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
marmalate fiku

Marmalatë fiku ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

Marmalatë fiku është një nga recetat e shumë kërkuara gjatë sezonit të verës. Kjo është një nga 10 + recetat e gatimit për marmalatë dërguar në Kuzhina Ime.

Marmalatë fiku

4857 shikime
marmalate fiku

Përbërësit

5 kg fiq,
8 gota sheqer,
2 gota ujë

Përgatitja

1
Pritet fiku me thikë në copa të vogla ose griet në mulineks ( sipas dëshirës), hidhet në një tenxhere fiku dhe uji e viret në zjarr për disa minuta, pastaj hidhet sheqeri dhe lihet sa të marë valë,
2
ulet temperatura e zjarrit dhe trazohet shpesh që të mos ngjitet. Në zjarr lihet deri sa të trashet, sa të avullojë i tërë uji. Kur marmalata është bëre gati për ta ruajtur më gjatë i hidhet pak limontoz. E mira është qe marmalata të bëhet me zjarr ( dru si e kam bër unë ).

marmalate fiku
Foto © Natasha Velia – dërguar për KuzhinaIme.al 22 gusht 2016

marmalade fiku
Foto © Natasha Velia – dërguar për KuzhinaIme.al 22 gusht 2016

Receta gatimit është dërguar nga Natasha Velia 22 gusht 2016. Fotot © Natasha Velia

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Natasha Velia klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për marmalatë klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Natasha Velia ka dërguar në KuzhinaIme.al 40 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj, kryesisht gatime tradicionale Përmetare. Natasha ka edhe restorantin e saj në Përmet. "Restorant Velia". Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Natasha Velia.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: