Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
suupe gulash

Supë gulash ( Receta gatimi nga Bukurie Nexhipi )

Supë gulash. Receta e gatimit për supë gulash është dërguar nga Bukurie Nexhipi 7 shkurt 2016. Fotot © Bukurie Nexhipi

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Bukurie Nexhipi klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për supë klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim supë gulash duke ndjekur udhëzimet në vijim

1706 shikime

suupe gulash

Përbërësit

500-600 gr mish lope për gulash

2 speca 1 e kuqe 1 jeshile

3-4 qepë

3 patate

1 Lugë kafeje me piper të kuq djegës

1 lugë Kafeje me piper të kuq të ëmbël

1 lugë kafeje me majoran

1 Lugë kafeje me qimon ( lloj erze )

Kripë piper

Vaj ulliri

1 gotë verë të kuqe

4-5 domate të kuqe ose ( gjysëm kutie domate konserv )

3-4 thelpi hudhër

Përgatitja

1

Mishin e presim në copa shumë të vogla ( Sa 1 kokërr lajthi )

2

Në një enë hedhim vaj ulliri dhe kaurdisim mishin, më pas shtojmë qepën e prerë në kubik, e lemë deri sa masa të bjeri gati 10-15 minuta

3

Shtojmë specat e prera në kubik, i lemë përsëri gati 1O minuta. Shtojmë hudhrën, domatet dhe të gjitha erzat e tjera, qimon, majorani, kripë, piper, piper të kuq.

4

I kaurdisim sa të mbetet masa e thatë në yndyrën e saj, shtojmë 1 gotë vere të kuqe ( për gatim ) E mbyllim me kapak sa të avulloj vera.

5

Më pas shtojmë ujë të ngrohtë, e lemë të ziej në zjarr të ulët për 1 orë e 30 minuta duke shtuar ujë herë pas here.

6

Kontrollojmë mishin, duhet të jetë shumë i butë. Shtojmë patatet të prera në kubik dhe i lemë përseri 30 – 45 minuta, patatja duhet të ziej mirë dhe supa të trashet pak. Ka pak punë po tepër e shijshme.

Bukurie Nexhipi ka dërguar në KuzhinaIme.al 69 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Bukurie Nexhipi.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: