Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
tave me mish lepuri

Tavë me mish lepuri ( Receta gatimi nga Bukurie Nexhipi )

Tavë me mish lepuri. Receta e gatimit për tavë me mish lepuri është dërguar nga Bukurie Nexhipi 26 nëntor 2013. Foto © Bukurie Nexhipi

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Bukurie Nexhipi klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi me mish lepuri klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim tavë me mish lepuri duke ndjekur udhëzimet në vijim

1380 shikime

tave me mish lepuri

Përbërësit

1 Lepur

1 kg qepë të vogla

1 kuti domate

1 lugë kafeje me aremyshk

10 thelpi hudhër

Piper, kripë, temjan

2 gota verë të bardhë kuzhine

1 gjethe dafine

Përgatitja

1

E presim lepurin në copa dhe e skuqim me pak vaj ulliri derisa të skuqet mirë në të gjitha anët. Më pas hedhim një gotë verë dhe e lemë në zjarr të ngadalët derisa ta pi të gjithë verën.

2

E heqim mishin nga tenxherja dhe e hedhim në tavë.

3

Atëherë skuqim qepët e vogla deri sa të zverdhen, hedhim domatet kuti dhe kripë, piper, aremyshku dhe temjan, i lemë në zjarr të ulët deri sa të mbetet në yndyrë. Më pas i hedhim një gotë verë dhe e lemë dhe disa minuta sa ta kenë pirë të gjithë verën dhe në fund i hedhim hudhrën.

4

I hedhim qepët mbi mishin që e kemi vënë më parë në tavë, i hedhim 2 gota ujë dhe e pjekim në furrë në 200 gradë C gjer sa ta shikojmë që gjella është gati kur ajo ta ketë pirë të gjithë ujin .

Bukurie Nexhipi ka dërguar në KuzhinaIme.al 69 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Bukurie Nexhipi.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: