Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
lepur me qepe

Lepur me qepë ( Receta gatimi nga Saimira )

Lepur me qepë. Receta e gatimit për lepur me qepë është dërguar nga Saimira 10 tetor 2013. Fotot e huazuara sa per ilustrim

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Saimira klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi me mish lepuri klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim lepur me qepë duke ndjekur udhëzimet në vijim

2728 shikime

lepur me qepe

Përbërësit

1 lepur ( i prerë në pjesë )

2 kg e 500 gr qepë të vogla

3-4 thelpinj hudhër

Salcë domatesh mbas dëshirës

2-3 gjethe dafine

Kripë dhe piper të zi

1/2 filxhan çaji me vaj ulliri

1 gote ujë

Rigon

2 lugë supe me uthull

Përgatitja

1

Vendosim të gjithë përbërësit më lart ne gaster ( ose në një tavë të thellë të mbuluar me letër alumin )

2

Lepurin të prerë në pjesë, qepët e pastruara dhe të pa prera siç janë, përdorni qepë të vogla sa një arrë

3

I përzjejm mirë me dorë, më pas i futim në furrë në 170 gradë C dhe e lemë për 2 orë e gjysëm.

4

Lepuri është gati kur në gaster nuk ka shumë lëngje.

Saimira ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi, kryesisht me fotot origjinale të gatimeve të saj, por edhe disa me foto të huazuara. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Saimira.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: