Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
supe peshku

Supë peshku ( Receta gatimi nga Saimira )

Supë peshku. Receta e gatimit për supë peshku është dërguar nga Saimira 10 nëntor 2013. Fotot © Saimira

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Saimira klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për supë peshku klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim supë peshku duke ndjekur udhëzimet në vijim

9098 shikime

supe peshku

Përbërësit

1 kg peshk ( unë përdora peshk bakalao )

1 qepë

6 karrota

6 patate

1 tufe me selino

Oriz ose trahana

Lëng limoni

Kripë, piper

Përgatitja

1

Lajmë dhe pastrojmë perimet dhe i vendosim me ujë të zjejn, shtojmë kripë, piper, sapo të zbuten plotësisht i heqim me një lugë mënjanë nga lëngu, në të njëjtin lëng ziejm peshkun për 7 minuta ( sa të zbutet ).

2

Heqim edhe peshqit në një pjatë, ju pastrojmë halat, lëngun e kullojmë me një kullojse me vrima të vogla qe mos të na mbeten hala

3

Shtojmë në lëng një filxhan kafeje me oriz ose trahana dhe e lemë të ziej avash, marim mikserin, shtojmë gjysmat e perimeve, i grijmë deri sa të bëhen qull dhe një pjesë të peshkut në mikser

4

Hedhim masën e mikserit në tenxhere, shtojmë edhe gjysmat e perimeve në tenxhere, lëng limoni mbas dëshirës dhe kemi gati një supë të shijshme dhe të shëndetshme

Saimira ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi, kryesisht me fotot origjinale të gatimeve të saj, por edhe disa me foto të huazuara. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Saimira.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: