Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
makarona pene me kerpudha

Makarona pene me kërpudha ( Receta gatimi nga Daniela Pepa )

Makarona pene me kërpudha. Receta gatimit është dërguar nga Daniela Pepa 24 prill 2013. Foto © Daniela Pepa

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Daniela Pepa klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për makarona klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim  makarona pene me kërpudha duke ndjekur udhëzimet në vijim

1612 shikime

makarona pene me kerpudha

Përbërësit

makarona penne 500 gr( makarona si të dëshironi ju )

500 gr kërpudha të freskëta

200 gr salcë domatesh ( që përdoren për makarona,i gjeni në supermarket të gatshme )

pak djath kaçkavall

1/2 gotë vere të bardhë

vaj ulliri, kripë, ereza të përziera

Përgatitja

1

Në një tenxhere me ujë, hedhim kripë dhe ziejm makaronat, ndërkohë bëjmë gati salcën me kërpudha.

2

Marim një tigan hedhim pak vaj ulliri dhe hedhim brenda kërpudhat që i kemi prerë hollë, i kurdisim derisa ato të marin një ngjyrë të errët, më pas hedhim gotën me verë, i lemë 5 minuta sëbashku dhe pastaj hedhim salcën e domates, pak kripë dhe erzat e përziera,

3

i përziejm mirë e mirë dhe hedhim pak ujë, e lemë derisa të thithi ujin dhe është gati, ua hedhim sipër makaronave dhe sipër hedhim edhe pak djath kaçkavall të grirë nëse dëshironi. Ju bëftë mirë.

Daniela Pepa ka dërguar në KuzhinaIme.al 25 receta gatimi, kryesisht me fotot origjinale të gatimeve të saj, por edhe disa me foto të huazuara. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Daniela Pepa.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: