Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
makarona me kima dhe karrota

Makarona me kima dhe karrota ( Receta gatimi nga Daniela Pepa )

Makarona me kima dhe karrota. Receta gatimit është dërguar nga Daniela Pepa 11 prill 2013. Foto © Daniela Pepa

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Daniela Pepa klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për makarona klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim  makarona  me kima dhe karrota duke ndjekur udhëzimet në vijim

1001 shikime

makarona me kima dhe karrota

Përbërësit

500 gr makarona( çdo lloj që dëshironi )

500 gr mish i grirë viçi

3 karrota të grira me rende hollë hollë

1 qepë të madhe

1 spec jeshil( i jep shije )

kripë, ereza të përziera

vaj ulliri dhe 2 lugë salcë domatesh

Përgatitja

1

Në një tenxhere hedhim ujë dhe kripë, për të zier makaronat për disa minuta, në një tigan tjetër bëjmë gati kiman e hedhim pak vaj ulliri, më pas qepën e grirë hollë, e skuqim pak sa të mari ngjyrë, më vonë hedhim karrotat e grira hollë dhe specin, i përziejm mirë e mirë dhe në fund hedhim mishin e grirë,

2

i përziejm, hedhim 1 gotë ujë, kripën dhe erezat e përziera dhe e lemë derisa të thithi ujin, e provojmë nëse mishi është zier pak, nëse jo hedhim edhe pak ujë, më vonë hedhim edhe salcën e domateve, i përziejm dhe është gati për tua hedhur sipër rmakaronave

Daniela Pepa ka dërguar në KuzhinaIme.al 25 receta gatimi, kryesisht me fotot origjinale të gatimeve të saj, por edhe disa me foto të huazuara. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Daniela Pepa.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
Këtë e pëlqejnë %d blogues: