Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Fërgesë me mëlçi - Daniela Pepa - KuzhinaIme.al

Fërgesë me mëlçi ( Receta gatimi nga Daniela Pepa )

Fërgesë me mëlçi, një gatim tradicional, i shpejtë dhe shumë i shijshëm. Receta gatimit për fërgesë me mëlçi është dërguar nga Daniela Pepa 13 dhjetor 2012. Foto © Daniela Pepa

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Daniela Pepa klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për fërgesë klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim fërgesë me mëlçi duke ndjekur udhëzimet në vijim

16476 shikime
Fërgesë me mëlçi - Daniela Pepa - KuzhinaIme.al

Përbërësit

500 gr mëlçi viçi (ose pule)
300 gr gjizë
1 spec jeshil
1 spec i kuq
1 qepë të madhe
1 domate
vaj ulliri
kripë, piper.

Përgatitja

1
Në një tigan vemë mëlçinë të ziej pak me ujë (shikojeni me sy dhe provojeni kur të ziej), ndërkohë qe mëlçia zien përgatisim qepën, në nje tigan e skuqim, pastaj hedhim 2 specat që janë të prera katrore të vegjël.
2
Më vonë hedhim edhe gjizën, i përziejm bashkë derisa meret një ngjyrë pastaj hedhim mëlçitë pasi janë zier i hedhim te tigani tjetër, hedhim kripë, piper dhe pak ujë përsëri që të ziej bashkë me gjizën, shikojeni dhe provojeni pastaj e kur të jetë gati e hiqni dhe e servirni të nxehtë. Në fund ju bëftë mirë.

Daniela Pepa ka dërguar në KuzhinaIme.al 25 receta gatimi, kryesisht me fotot origjinale të gatimeve të saj, por edhe disa me foto të huazuara. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Daniela Pepa.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: