Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Mish vici me veze dhe arra

Mish viçi me vezë dhe arra ( Receta gatimi nga Luljeta Gjyzeli )

Mish viçi me vezë dhe arra, një recetë gatimi tradicionale çame. Receta gatimit është dërguar nga Luljeta Gjyzeli 18 tetor 2015. Foto © Luljeta Gjyzeli.

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Luljeta Gjyzeli klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi tradicionale të çamërisë klikoni këtu.
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim mish viçi me vezë dhe arra duke ndjekur udhëzimet në vijim

1828 shikime

Mish vici me veze dhe arra

Përbërësit

500gr mish viçi

300gr arra të qëruara

5 kokra vezë

Piper të zi

Vaj ulliri

Përgatitja

1

Presim mishin në kubikë të vegjël, e skuqim, i hedhim ujë sa të ziej mishi dhe e lemë me pak lëng.

2

Rrahim vezët fort, i hedhim piperin e zi, përzierjen e hedhim tek mishi, shtojmë edhe arrat e grira në copa të vogla.

3

Vemë tiganin me vaj të nxehet, hedhim masën e përgatitur dhe e pjekim në temperaturë të ngadaltë.

4

Mbasi është pjekur nga një anë e kthejmë nga ana tjetër. Ju bëftë mirë

Luljeta Gjyzeli ka dërguar në KuzhinaIme.al 16 receta gatimi në me fotot origjinale të gatimeve të saj, midis tyre disa receta gatimi tradicionale të çamërisë. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Luljeta Gjyzeli.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: