Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
mesinike me melci

Mesnikë me mëlçi ( Receta gatimi nga Ervina Saliu )

Mesnikë me mëlçi. Receta e gatimit për mesinikë me mëlçi është dërguar nga Ervina Saliu 24 prill 2013. Foto © Ervina Saliu

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Ervina Saliu klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi me mëlçi klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim mesinik me mëlçi duke ndjekur udhëzimet në vijim

2801 shikime

mesinike me melci

Përbërësit

500 gr mëlçi,

1 filxhan kafeje oriz,

2 peta dhe erezat piper të kuq piper të zi,rigal dhe një tufë dhjozmo

Përgatitja

1

Vejmë mëlçitë në një tenxhere me ujë dhe i lejmë të ziejn për 10 minuta nga momenti që marin valë.

2

I marim i presim në copa të vogla, i vejmë në tigan me pak vaj dhe i skuqim gjer sa të ndryshojnë ngjyrë, i hedhim orizin, lëngun e mëlçive dhe i lemë të ziejn.

3

Hapim petët si të byrekut ose i marim të gatshme. Lyejm tepsinë me pak vaj, shtrojmë njërën petë, hedhim mbushjen dhe nga lart petën tjetër. E presim, e spërkasim me pak ujë dhe e pjekim në 180 gradë për rreth 30 minuta.

Ervina Saliu ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimtve të saj. Klikoni mbi emrin Ervina Saliu për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Ervina Saliu.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: