Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Domate turshi

Domate turshi ( Receta gatimi nga Ervina Saliu )

Eshtë koha për përgatitjen e turshive. Domate turshi është një nga gatimet tradicionale shqiptare ideale për të shoqëruar gatimet e thjeshta dimërore si një pjatë me fasule apo edhe për të shërbyer si meze shoqëruese në pjata të tjera. Kjo është një nga 10 + recetat e gatimit për turshi dhe gogozhare dërguar në KuzhinaIme.al.

Domate turshi

17516 shikime
Domate turshi

Përbërësit

3 kg domate
2-4 speca djegës
3 lugë gjelle kripë
1 filxhan uthull
1 filxhan vaj

Përgatitja

1
Marim domatet i presim në katërsh, i hedhim në një vazo qelqi, i hedhim vajin, uthullën dhe ujin ku kemi shkrirë kripën gjer sa të mbulohen, në fund shtojmë specat djegës dhe i vemë një pjatë me peshë lart. Për 10 ditë janë gati.

Receta e gatimit për domate turshi është dërguar nga Ervina Saliu 7 nëntor 2013. Foto © Ervina Saliu.

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Ervina Saliu klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për turshi dhe gogozhare klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

 

Ervina Saliu ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimtve të saj. Klikoni mbi emrin Ervina Saliu për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Ervina Saliu.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: