Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Pogaçe - Vlora Osmani - KuzhinaIme.al

Pogaçe trekëndësha ( Receta gatimi nga Vlora Osmani )

Pogaçe, një recetë gatimi tradicionale. Receta e gatimit është dërguar nga Vlora Osmani 14 tetor 2013. Foto © Vlora Osmani.

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Vlora Osmani klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për pogaçe klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim pogaçe trekëndësha duke ndjekur udhëzimet në vijim

2682 shikime

Pogaçe - Vlora Osmani - KuzhinaIme.al

Përbërësit

500 gr miell

2 vezë + 1 të bardhë të vezës

1 lugë gjelle sheqer

½ lugë gjelle uthull molle

½ lugë gjelle kripë

250 ml qumësht të nxehtë

100 gr margarinë (ose gjalpë)

20 gr kfasac (maja) e freskët

Përgatitja

1

Kfasaci (maja) përgatitet me pak qumësht të nxehtë, 1 lugë sheqer dhe 1 lugë miell.

2

Presim deri sa të dendësohet (fryhet). Miellin e përgatisim me të gjithë përbërësit, përveç margarinës (gjalpit).

3

Krijojmë brumin dhe e lemë të pushojë (vijë). Nga ky brumë formojmë 8 kuleçë, 2 petë nga 4 kuleçe.

4

Tre kuleçëve të parë u hedhim margarinë (gjalpë) kurse I fundit (4) nuk lyhet. Në të njëjtën mënyrë veprohet edhe për petën e dytë.

5

Të dy petët mbështillen në formë role, veç e veç, më pas roletë priten në copa, në formë trekëndëshi, vendosen në tepsi dhe lihen të vijnë.

6

Përmbi lyhet me një të kuq të vezës të rrahur me një lugë vaj. Sipër u hidhet susam apo farë e zezë.

7

Piqet 10 minuta në temperaturë 180 gradë, pastaj zvoglohet temperatura në 160 gradë dhe vazhdon pjekja për 30 minuta. Procedurën e recetës mund ta ndiqni në fotot hap pas hapi që besoj se do ju lehtësoj mënyrën e përgatitjes.

Vlora Osmani ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 10 receta gatimi me foto origjinale të gatimeve të saj dhe të huazuara. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjithë recetat e gatimit Vlora Osmani.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: