Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
kek me molle

Kek me mollë ( Receta gatimi nga Daniela Pepa )

Kek me mollë. Receta gatimit është dërguar nga Daniela Pepa 4 prill 2013. Foto e huazuar sa për ilustrim

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Daniela Pepa klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për ëmbëlsira klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim kek me mollë duke ndjekur udhëzimet në vijim

1798 shikime

kek me molle

Përbërësit

1 dhe 1/2 filxhan çaji me miell që fryhet vetë ( ka baking powder brenda )

1 lugë kafeje baking powder

1 filxhan çaji me sheqer

125 gr gjalp ose margarinë

4 vezë

lëkura e grirë e 1 limoni

3 lugë supe konjak ( në mungesë liker )

1/2 filxhan çaji me qumësht

5 mollë të pastruara, pa fara, të prera në feta rrumbullake ose 1/2 e henës

1 filxhan çaji arra të prera trashë

1/2 filxhan çaji stafidhe të zeza

1 lugë supe kanellë

1/2 lugë kafeje karafil pluhur

2 lugë gjalp ose margarinë

1/2 filxhan çaji sheqer ngjyrë kafe

Përgatitja

1

Ngrohim furrin në 200 gradë për 15 minuta. Vemë në një tepsi 2 lugë gjalp
dhe e shkrijmë në furrë për 2-3 minuta. Shtrojmë mollët në tepsi duke e mbuluar të tërën dhe pudrosim me 1/2 filxhan çaji sheqer, kanellë, arra e stafidhe. Veme tepsinë prapë në furrë për 10 minuta

2

E sitim miellin dhe e përzjejm me baking powder. Vemë në një tas gjalpin e sheqerin dhe i rrahim gjersa të zbardhen. Shtojmë të verdhat e vezëve, lëkurat e limonit, konjak, qumësht.

3

Rrahim të bardhat marenge. E hedhim marengën te masa në tas dhe e perziejm shumë lehtë. Shtojmë miellin pak e nga pak.

4

E përzjejm lehtë të bëhet masë homogjene gjersa të përfitojmë një brumë si i kekut. E hedhim brumin mbi mollët. E pjekim në 180 gradë për 1 orë e kur keku është gati, e kthejmë përmbys, që të jenë mollët sipër

Daniela Pepa ka dërguar në KuzhinaIme.al 25 receta gatimi, kryesisht me fotot origjinale të gatimeve të saj, por edhe disa me foto të huazuara. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Daniela Pepa.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: