Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
brijam

Brijam ( Receta gatimi nga Saimira )

Brijam. Receta e gatimit për brijam është dërguar nga Saimira 7 qershor 2014. Foto © Saimira

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Saimira klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi me mish pule klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim brijam duke ndjekur udhëzimet në vijim

436 shikime
brijam

Përbërësit

1 qepë të madhe
2 speca jeshile
2 speca të kuqe
1 patëllxhan
2 kungulleshka
3 kokrra patate
200 gr salcë domate ( mundësisht 3 kokrra domate të grira )
1 gjethe dafine
kripë, rigon
2 thelpinj hudhër
Rracionet e mishit të pulës sipas personave

Përgatitja

1
Skuqim qepën me vaj, bashkë me mishin. Në një enë kemi prerë të gjitha perimet në copa të mëdha,
2
i shtojmë të gjitha bashkë në tenxhere, trazojmë mirë e mirë, shtojmë salcën, vazhdojmë skuqjen rreth 15 minuta.
3
Shtojmë erzat, kripën, një tufë majdanoz, hudhrat, shtojmë edhe dy gota ujë dhe e lemë të zjej deri sa të pi lëngjet, dhe jemi gati për ta shërbyer

Saimira ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi, kryesisht me fotot origjinale të gatimeve të saj, por edhe disa me foto të huazuara. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Saimira.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
Këtë e pëlqejnë %d blogues: