Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
byrek me qepe dhe domate

Byrek me qepë dhe domate ( Receta Gatimi nga Hena Rrapo Sinani )

Byrek me qepë dhe domate është një nga recetat e gatimit më popullore Shqiptare. Kjo është një nga 50 + recetat e gatimit për byrek dërguar në KuzhinaIme.al.

Byrek me qepë dhe domate

4780 shikime
byrek me qepe dhe domate

Përbërësit

Për byrek duhen:

300 gr miell
3 gota me ujë
kripë dhe vaj
niseshte për të hapur petët

Për gjellën e byrekut:

3 kokrra domate
4 kokrra qepë
300 g mish të grirë
Vaj dhe kripë

Përgatitja

1
Fillojmë me përgatitjen e brumit: Marim miellin, pak kripë ujin, i përziejme dhe e punojmë
2
Pastaj e ndajmë në kuleçë të vogla dhe të barabarta si për petën e siperme dhe atë të nënteshme. I hapim petët me niseshte dhe i lemë gati
3
Ndërkohë: Marim qepët i qërojmë dhe i grijmë në tigan, i shtojmë vaj dhe kripë, mishin e grirë dhe pastaj domatet, i hedhim ujë të ziej gjella, pasi të kemi vendosur petën e poshtme hedhim gjellën, vendosim edhe petën e sipërme, e spërkatim me vaj dhe e pjekim në furrë 20 deri 30 minuta.

Receta gatimit është dërguar nga Hena Rrapo Sinani 19 mars 2017. Foto © Hëna Rrapo Sinani

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Hëna Rrapo Sinani klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për byrek klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Hëna Rrapo Sinani ka dërguar në KuzhinaIme.al disa receta receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat gatimit nga Hëna Rrapo Sinani.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: