Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
recel me luleshtrydhe

Reçel me luleshtrydhe ( Receta gatimi nga Saimira )

Reçel me luleshtrydhe. Receta e gatimit për reçel me luleshtrydhe është dërguar nga Saimira 14 prill 2014. Foto © Saimira

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Saimira klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për reçel klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim reçel me luleshtrydhe duke ndjekur udhëzimet në vijim

1337 shikime

recel me luleshtrydhe

Përbërësit

5 kg luleshtrydhe

2 kg e gjysëm sheqer

1 portokall

3 vanilje

Përgatitja

1

Lajmë me ujë të bollshëm luleshtrydhet, më pas i pastrojmë nga poshtë, i hedhim në një tenxhere të thellë, shtojmë sheqerin, vaniljet dhe portokallin të prerë në 6 pjesë, i lemë 6 orë në sheqer dhe më pas i vendosim në zjarr të avashët,

2

gjatë zierjes do nxjerin shkumë, ja pastrojmë me një lugë drruri. Sapo të trashet lëngu e heqim mënjanë dhe mbushim kavanozat, ju vemë kapakët, i kethejmë përmbys, sapo të ftohen i vendosim në vend pa dritë dhe jemi gati për ta shërbyer

Saimira ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi, kryesisht me fotot origjinale të gatimeve të saj, por edhe disa me foto të huazuara. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Saimira.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: