Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Torte me krem portokalli

Tortë me krem portokalli ( Receta gatimi nga Saimira )

Tortë me krem portokalli. Receta e gatimit për tortë me krem portokalli është dërguar nga Saimira 9 tetor 2013. Foto e huazuar sa per ilustrim

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Saimira klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për embëlsira klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim tortë me krem portokalli duke ndjekur udhëzimet në vijim

1270 shikime

Torte me krem portokalli

Përbërësit

1 e 1/2 paketa me biskota ( biskota katrore )

3 e 1/2 filxhanë çaji qumësht i freskët

3 e 1/2 filxhanë çaji me portokallatë ( pije me gasz,si fanta, melina etj… mund të përdorni edhe lëng portokalli por gjysëm ujë dhe gjysëm lëng portokalli )

6 lugë supe me sheqer

250 gr bajame të pastruara dhe të pjekura e të grira

pak konjak ose liker mbas dëshirës për të zbutur pak biskotat

Përgatitja

1

Në një tenxhere vendosim qumështin, një pako me puding, sheqer dhe pak vanilje, e trazojmë deri sa të na trashet kremi. Në zjarr të avashët që mos të na ngjitet.

2

Në një tenxhere tjetër vendosim portokallatën, sheqer, pudingun, i trazojmë deri sa të behet krem.

3

Në një tepsi “pireks ” shtrojmë kremin e portokallit, sipër një shtresë me bajame, më pas një shtresë me biskota që i kemi mbytur në konjak ose liker ( Nëse nuk ju pëlqejnë thjesht mund ti mbytni në shërbet me aromë vanilje ).

4

Në vazhdim shtrojmë një shtresë me kremin e qumështit, prapë shtresë me biskota, bajame, kremin e qumështit, shtrojmë prapë biskota dhe e mbyllim me një shtresë krem portokalli. Në sipërfaqe shtypni biskota dhe bajame dhe zbukurojeni.

Kategoritë

Saimira ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi, kryesisht me fotot origjinale të gatimeve të saj, por edhe disa me foto të huazuara. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Saimira.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: