Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
recel ftoi

Reçel ftoi ( Receta gatimi nga Saimira )

Reçel ftoi. Receta e gatimit për reçel ftoi është dërguar nga Saimira 28 shtator 2013. Foto e huazuar sa për ilustrim

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Saimira klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për reçel klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim reçel ftoi duke ndjekur udhëzimet në vijim

2342 shikime

recel ftoi

Përbërësit

Për 1 kg reçel:

1 kg ftua

1 e gjysëm gotë ( uji ) me ujë

5 gota sheqer

1 lugë( supe ) me lëng limoni

( për aromë të mirë, brenda në vazo vendosim bajame të pastruara )

Përgatitja

1

Pastrojmë ftuan, i presim në copa të vogla ose të mëdha, sipas dëshirës.

2

Në një tenxhere shtojmë ujin e sheqerin, i zjejm për 10 minuta. Shtojmë edhe ftuan, vazhdojmë zierjen akoma për 40 me 50 minuta ( duke parë vazhdimisht se sa është ziere reçeli ). Hedhim edhe lëngun e limonit.

3

Që të shikoni nëse reçeli është gati, merni një gotë me ujë, hidhni brenda disa pika nga lëngu i reçelit, nëse nuk hapet një me ujin është gati. Ju bëftë mirë

Saimira ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi, kryesisht me fotot origjinale të gatimeve të saj, por edhe disa me foto të huazuara. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Saimira.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: