Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Reçel fiku - Ervina Saliu - KuzhinaIme.al

Reçel fiku kokërr ( Receta gatimi nga Ervina Saliu )

Receta e gatimit për reçel fiku kokërr është një nga më të kërkuarat në sezonin gusht-shtator. Në këtë recetë gatimi për fiku kokërr dërguar nga Ervina Saliu janë përdorur 1 kg fiq. Kjo është një nga 5 + recetat e gatimit për reçel fiku dërguar në KuzhinaIme.al.

10031 shikime
Reçel fiku - Ervina Saliu - KuzhinaIme.al

Përbërësit

1 kg fiq
500 gr sheqer
1 gotë e gjysëm me ujë
1 lugë lëng limoni

Përgatitja

1
Lajmë fiqtë, i fshijmë mirë, i shtrojmë në tenxhere dhe i shtojmë sheqerin nga lart, i mbulojmë dhe i lemë rreth 8 orë.
2
Më pas shtojmë ujin dhe i vejmë të ziejn në temperaturë të ulët, pa i përzier, veç tundim tenxheren her pas here dhe heqim shkumën nëse nxjerrin.
3
Në fund kur të trashet i shtojmë lëngun e limonit.
4
Mua me 1 gotë e gjysëm ujë më doli shërbeti taman si mjaltë ndaj mos ju duket shumë masa e ujit që shkruaj

Receta e gatimit për reçel fiku kokërr është dërguar nga Ervina Saliu 20 gusht 2015. Foto © Ervina Saliu

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Ervina Saliu klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për reçel klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

 

Ervina Saliu ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 200 receta gatimi me fotot origjinale të gatimtve të saj. Klikoni mbi emrin Ervina Saliu për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Ervina Saliu.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: