Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
pasta sy

Pasta Sy ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

Pasta sy. Receta gatimit është dërguar nga Natasha Velia 24 qershor 2016. Fotot © Natasha Velia

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Natasha Velia klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për embëlsira klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim pasta sy duke ndjekur udhëzimet në vijim

5212 shikime

pasta sy

Përbërësit

500 gr miell 0,

3 kokra vezë dhe një të verdhë,

150 gr gjalp,

4 lugë gjelle me mjalt,

1 filxhan kafeje me ujë,

1 lugë kafeje me sodë dhe 150 gr sheqer.

Përgatitja

1

Marim miellin, i hedhim sodën dhe i hapim një gropë në mes.

2

Në një tas hedhim vezët dhe sheqerin, i rrahim, pastaj hedhim gjalpin e shkrirë, hedhim mjaltin dhe ujin, i përziejmë mirë dhe i hedhim te mielli dhe zemë brumin jo shumë të fortë.

3

Hapim brumin në tavolinë e presim me formë, e lyejmë me të verdhë veze, i vemë një kokër reçel qershije ne mes dhe i pjekim në 180 gradë.

Natasha Velia ka dërguar në KuzhinaIme.al 40 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj, kryesisht gatime tradicionale Përmetare. Natasha ka edhe restorantin e saj në Përmet. "Restorant Velia". Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Natasha Velia.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: