Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
buke shtepie

Bukë shtëpie ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

Në ditët e sotme shumica nga ne e blejmë bukën në furrat e bukës apo në market. Por, ka plot të tjerë që e gatuajnë vetë në shtëpi. Kjo është një nga 10 + recetat e gatimit për bukë shtëpie dërguar në Kuzhina Ime.

Bukë shtëpie

10888 shikime
buke shtepie

Përbërësit

800 gr miell( mundësisht miell vendi )
një paketë maja ( kjo bëhet në fillim, se pastaj lihet brumë,nga brumi i bukës edhe buka zihet me brumë )
kripë
ujë i vakët

Përgatitja

1
Hidhet mielli në një tas të madh ose tepsi, hidhet kripa dhe majaja e tretur në ujë të vakët, fillohet punohet brumi me ujë të vakët.
2
Pasi e kemi punuar mirë, e lemë të vijë në ambient të ngrohtë. Kur brumi ka ardhur dyfishi i brumit punohet prapë dhe hidhet në tavë, e cila lyet me vaj, e ndarë në kuleç dhe lihet të vijë përsëri.
3
Kur ka ardhur futet në furrë për tu pjekur në temperaturë 220° C. ( Unë e pjek kur bej në saç ) Lokal Velia Permet. Une punoj me porosi, përdor saçin, zgarën dhe gjellët karskteristike përmetare, Faleminderit

Receta e gatimit për bukë shtëpie është dërguar nga Natasha Velia 7 shkurt 2018. Foto © Natasha Velia

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Natasha Velia klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për bukë klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Natasha Velia ka dërguar në KuzhinaIme.al 40 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj, kryesisht gatime tradicionale Përmetare. Natasha ka edhe restorantin e saj në Përmet. "Restorant Velia". Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Natasha Velia.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: