Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
Recel gliko kungulli

Reçel ( gliko ) kungulli ( Receta gatimi nga Lulzime Gjyzeli )

Reçel ( gliko ) kungulli. Receta e gatimit për reçel ( gliko ) kungulli është dërguar nga Lulzime Gjyzeli 9 dhjetor 2015. Foto © Lulzime Gjyzeli

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Lulzime Gjyzeli klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për reçel klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim reçel ( gliko ) kungulli duke ndjekur udhëzimet në vijim

3203 shikime

Recel gliko kungulli

Përbërësit

1 kg kungull të pastruar

300gr sheqer të bardhë

300 gr sheqer të verdhë

1 limon

Kanellë 2-3 copa të vogla

Ginger (zenzero )

Përgatitja

1

Presim kungullin në copa kubike, pastrojm zenzerin dhe e presim në feta, hedhim sheqerin, lëkurën e limonit (vetëm të verdhën, sepse e bardha e limonit kur gatuhet bëhet e hidhur pra mer shije jo të mirë ), lëngun e limonit dhe kanellën.

2

Të gjithë përbërësit i bashkojnë dhe i lëmë kështu për 3 orë. Është e rëndësishme ti lësh tre orë para se ti gatuajmë që të mpikset kungulli. Pas kësaj kohe i hedhim në tenxhere dhe e gatuajm për 50 minuta me zjarr të ulët. Kjo gliko është shumë e mirë ta shoqërosh me djathra. Provojeni është shum e mirë!

Lulzime Gjyzeli ka dërguar në KuzhinaIme.al 44 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjitha recetat e gatimit nga Lulzime Gjyzeli.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: