Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
lakror me hithra

Lakror me hithra i pjekur në saç ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

Lakrori është një recetë gatimi tradicionale Shqiptare e Shqipërisë së mesme dhe të jugut. Në këtë recetë gatimi do mësoni si të përgatisni lakror me hithra. Kjo recetë shoqërohet me kos ose dhallë. Kjo është një nga 10 + recetat e gatimit për lakror dërguar në Kuzhina Ime.

Lakror me hithra i pjekur në saç

3228 shikime
lakror me hithra

Përbërësit

Miell
Hithra
Vezë
Qumësht
Vaj ulliri
Kripë
Piper

Përgatitja

1
Zemë brumin dhe e lemë të pushojë për 30 minuta. Përgatisim gjellën. Ziejm hithrat, i kullojmë, hedhim kripë, piper, qumësht, vezë dhe dy lugë miell në mënyrë që të lidhet gjella dhe vaj ulliri.
2
Qe të ruaj shihen e ithrit nuk i hedhim djath. Ndajmë brumin në kuleç dhe bëjmë dy petë një poshtë, hedhim gjellën dhe një lart dhe e pjekim me saç.

Receta e gatimit për lakror me hithra është dërguar nga Natasha Velia 17 janar 2018. Foto © Natasha Velia

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Natasha Velia klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për lakror klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Natasha Velia ka dërguar në KuzhinaIme.al 40 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj, kryesisht gatime tradicionale Përmetare. Natasha ka edhe restorantin e saj në Përmet. "Restorant Velia". Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Natasha Velia.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: