Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
krem karamel

Krem karamel ( Receta nga Luljeta Gjyzeli )

Krem karamel. Receta gatimit për krem karamel është dërguar nga Luljeta Gjyzeli 7 tetor 2015. Foto © Luljeta Gjyzeli

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Luljeta Gjyzeli klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për krem karamel klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim krem karamel duke ndjekur udhëzimet në vijim

1362 shikime
krem karamel

Përbërësit

1 litër qumësht
10 vezë
200 gr sheqer
1 pako me vanilje
100 gr sheqer
Për karamelin:
Pak lëkurë limoni

Përgatitja

1
Hedhim sheqerin në tigan dhe dy lugë ujë, e lemë sa të karamelizohet. E hedhim në kupa të vogla alumini ose në kupa alumini një përdorimshe.
2
Vendosim qumështin të vaket dhe brënda i shtojmë lëkurën e limonit. Rrahim vezët, shtojmë sheqerin, i përziejmë deri sa të shkrijë sheqeri, shtojmë vaniljen dhe qumështin e vakur më lart e shtojmë gradualisht, nëse në sipërfaqe na krijohet shkumë gjatë procesit të trazimit e heqim shkumën me lugë.
3
Hedhim në kupa masën e përgatitur, i vemë në një tavë të thellë me ujë të vaket brenda, ku uji nuk duhet të kalojë lartësinë e kupave po te gati 1 cm poshtë buzës së kupës.
4
Piqen në 180 gradë për 50 minuta. E lemë sa të skuqet sipërfaqja. Pasi të ftohet e kthejmë kupën përmbys dhe në këtë mënyrë karameli bie mbi krem karamelin. Ju bëftë mirë

Luljeta Gjyzeli ka dërguar në KuzhinaIme.al 16 receta gatimi në me fotot origjinale të gatimeve të saj, midis tyre disa receta gatimi tradicionale të çamërisë. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Luljeta Gjyzeli.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: