Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
buke shtepie

Bukë shtëpie ( Receta gatimi nga Erjona Balla )

Bukë shtëpie. Receta gatimit për bukë shtëpe është dërguar nga Erjona Balla 17 dhjetor 2013. Foto © Erjona Balla

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Erjona Balla klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për bukë shtëpie klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim bukë shtëpie duke ndjekur udhëzimet në vijim

613 shikime

buke shtepie

Përbërësit

2 kg miell

1 – 1.5 ml ujë

3 lugë maja

3 lugë kripë

1 gotë qumësht

1 filxhan kafeje me vaj ulliri

Përgatitja

1

Në enën ku do përgatisim bukën sitim miellin dhe në të shtojmë qumështin, kripën, majanë, vajin dhe ujin e ngrohur.

2

I trazojmë deri sa të bëhet brumi një trup, e lemë të vijë për 2 orë. Mbasi e kemi lënë 2 orë e rrahim dhe e hedhim në tepsinë e pjekjes të lyer me vaj.

Erjona Balla ka dërguar në KuzhinaIme.al rreth 100 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Erjona Balla

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
Këtë e pëlqejnë %d blogues: