Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
pershesh me buke misri

Përshesh me bukë misri (receta e vjerrës) ( Receta gatimi nga Leonora Pane )

Përshesh me bukë misri (receta e vjerrës). Receta gatimit e gatimit për përshesh me bukë misri është dërguar nga Leonora Pane 23 janar 2015. Foto © Leonora Pane

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Leonora Pane klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për përshesh klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu 

Mësoni si të përgatisim përshesh me bukë misri duke ndjekur udhëzimet në vijim

7609 shikime

pershesh me buke misri

Përbërësit

1 gjel ose pulë deti,

4 bukë misri mesatare,

2 presh,

3 lugë supe me gjalp,

kripë dhe ujë.

Përgatitja

1

Pasi t’a keni larë gjelin, kriposeni mirë dhe vëreni në një tepsi të thellë, hidhni 4 gota ujë dhe futeni në furrë në temperaturë 150° për 2-3 orë duke e kthyer vazhdimisht që të piqet mirë dhe njëlloj,

2

merni të brendeshmet e gjelit, prejini në copa të vogla dhe në një tenxhere me gjalpin vërini të skuqet, më pas shtoni preshin e grirë imët (vetem kokat prasëve) dhe trazojini herë pas here deri sa preshi të zverdhet,

3

pastaj shtoni ujin dhe lëreni të vlojë, kur gjeli të jetë skuqur mirë, hiqeni nga tepsija dhe lëngun me yndyrën qe ngelet në tepsi hidheni në tenxhere ku po zieni preshin dhe të brendeshmet, merni bukët e misrit dhe i bëni copa të vogla,

4

më pas hidheni bukën në tenxhere (duhet që lëngu të mbulojë buken) dhe lëreni të ziejë për 5 minuta, pastaj hiqeni nga zjarri dhe lëreni të mbyllur me kapak për disa minuta, pastaj është gati per t’u ngrënë. Ju bëftë mirë

Leonora Pane ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 150 receta gatimi si edhe plot foto me ide të bukura për dekorime pjatash për ditë të veçanta, të gjitha me foto origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjithë recetat e gatimit dhe idetë e bukura nga Leonora Pane.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: