Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
krostate me pana dhe manaferar

Krostatë me pana dhe manaferra ( Receta gatimi nga Leonora Pane )

Krostatë me pana dhe manaferra. Receta e gatimit për krostatë me pana dhe manaferra është dërguar nga Leonora Pane 13 mars 2016. Foto © Leonora Pane

  • Për të shfletuar të gjitha recetat e gatimit nga Leonora Pane klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi për embëlsira klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim krostatë me pana dhe manaferra duke ndjekur udhëzimet në vijim

642 shikime

krostate me pana dhe manaferar

Përbërësit

300 gr miell,

100 gr sheqer,

2 vezë,

120 gr gjalp,

1 bustinë me maja për ëmbëlsira,

500 ml pana,

400 gr manaferra,

Përgatitja

1

Në një enë hidhni miellin, sheqerin, gjalpin e shkrirë, vezët, majanë, dhe punojini mirë deri sa të zihet brumi,

2

pastaj hapeni në një petë të vetme dhe vendoseni në një tepsi të cekët pasi t’i keni vënë letër furre dhe futeni të piqet në furrë për 20 – 25 minuta në 180° pasi të jetë pjekur,

3

hiqeni nga tepsia dhe vëreni në një pjatancë që të ftohet, kur të jetë ftohur merni manaferrat dhe hidhini te krostata duke formuar një shtresë, disa manaferra lërini për dekorim,

4

punoni panen, një pjese hiqeni mënjanë për dekorim kurse pjesën tjetër hidheni sipër manaferrave në të gjithë siperfaqen e krostates duke e hapur në menyrë të barabartë,

5

merni panan që hoqët mënjanë për dekorim, hidhini pak bojë te kuqe për ëmbëlsira trazojeni mirë dhe me ndimën e një qese pastiçerie dekorojeni si në foto ose sipas dëshirës, në fund vendosni edhe manaferrat dhe krostata është gati. Ju bëftë mirë

Leonora Pane ka dërguar në KuzhinaIme.al mbi 150 receta gatimi si edhe plot foto me ide të bukura për dekorime pjatash për ditë të veçanta, të gjitha me foto origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar të gjithë recetat e gatimit dhe idetë e bukura nga Leonora Pane.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: