Shpërndaje
Hapje e plotë
print
Duhet të jeni të identifikuar për të ruajtur
Identifikohu / Rregjistrohu
Ruaje
Duhet të jeni të identifikuar për të vlerësuar
Identifikohu / Rregjistrohu
Vlerëso
tave me mish lepuri

Tavë me mish lepuri ( Receta gatimi nga Bukurie Nexhipi )

Tavë me mish lepuri. Receta e gatimit për tavë me mish lepuri është dërguar nga Bukurie Nexhipi 13 dhjetor 2013. Foto © Bukurie Nexhipi

  • Për të shfletuar recetat e gatimit nga Bukurie Nexhipi klikoni këtu
  • Për të tjera receta gatimi me mish lepuri klikoni këtu
  • Kushdo që ka dëshirë të publikojë fotot e gatimeve të tij/saj dhe receta gatimi në KuzhinaIme.al është i/e mirëpritur, mësoni më shumë duke klikuar këtu

Mësoni si të përgatisim tavë me mish lepuri duke ndjekur udhëzimet në vijim

1661 shikime

tave me mish lepuri

Përbërësit

1 lepur

2 qepë

2 hudhra të mëdha

pak mjell

piper, kripë

2 gjethe dafine

1 degë temjan

pak verë të bardhë,

vaj ulliri

1 lugë salcë

Përgatitja

1

Presim lepurin në copa, e skuqim me pak vaj ulliri, të skuqet mirë në të gjithë anët. E shuajm me 1 gotë verë dhe e lemë gjer sa vera të avullojë, hedhim kripë, piper, gjysëm gote ujë dhe e mbyllim për 15 minuta në presion.

2

Më pas hedhim mishin në tavë, hudhrat i presim në copa të vogla, i hedhim mbi mish. Në një tigan hedhim pak vaj, e lemë sa të nxehet dhe hedhim dafinë, temjan, hedhim qepën e grirë hollë dhe e lemë sa të zverdhet. hedhim një lugë salcë. E lemë pak minuta sa të skuqet në zjarr të ulët më pas e hedhim mbi mishin.

3

Më pas skuqim miellin sa të zverdhet, i hedhim ujë dhe bëhet një masë kremi, e hedhim edhe këtë në tavë, hedhim edhe 1 gotë ujë dhe e pjekim në 180 gradë C gjer sa gjella të ngelet në yndyrë. Ju bëftë mirë

Bukurie Nexhipi ka dërguar në KuzhinaIme.al 69 receta gatimi me fotot origjinale të gatimeve të saj. Klikoni mbi emrin e autores për të shfletuar gjithë recetat e gatimit nga Bukurie Nexhipi.

Lini një Përgjigje

Kuzhinaime.al
Mbylle hapjen e plotë
%d bloggers like this: